Pravěk 1962 – 70

Volejbal byl zakládajícím oddílem sportovního klubu Slavia MFF Praha v roce 1962.

Matfyzáci začali hrát soutěž ještě pod hlavičkou Slavie Praha VŠ F ve 4.třídě. Prvé utkání sehráli 19.4.1962 od 17.00 proti Slavie Státní pojišťovna s výsledkem byl 3:0 (10, 8, 2 – hrálo se do 15 bodů se ztrátami stejně jako ještě dlouho potom).

Na zápisu z tohoto utkání se objevila následující jména : Jan Kašpar, Jan Kočík, Miroslav Maršálek, Jiří Veselý, Ladislav Vopálka, Vojtěch Kaska, Jiří Kobrzek, Zdeněk Malý, Pokorný, Jiří Štulc a Jan Petzelt a je skvělé, že někteří jsou dodnes aktivními členy oddílu! Členem družstva od prvopočátku byl rovněž Milan Vacek, který na zápisu není uveden

Ryze studentské matfyzácké družstvo výtečně dirigováno na nahrávce Zdeňkem Malým (ještě rok předtím hrál extraligu za Slávii VŠ) projelo soutěží jako nůž máslem (18 18 0 54 : 10) a postoupilo do 3.třídy.

V květnu 1962 se na soupisce objevil Zdeněk Fabián, Vacek a Jiří Janata, v říjnu Robert Kalina.

V roce 1963 přišli Pavel Kratochvíl, Petr Boschek, Milan Hrabovský, Jiří Bouška, Kamil Maleček, Pavel Slepička (první nematfyzák); družstvo ve třetí třídě opět uhrálo hladce postup (18 18 0 54 : 13). Bylo založeno béčko.

V roce 1964 volejbalisté v soutěži poprvé vystupovali jako Slavia MFF UK Praha a opět postoupili – tentokrát už do 1.třídy.

1965 – za MFF už hrála jedna z legend historie Josef Jinoch, také student fakulty. Družstvo ani v 1.třídě nenašlo konkurenta a po vítězství (22 22 0 66 : 6) se v říjnu zúčastnilo kvalifikace o postup do 2.ligy v Sokolově; i ta dopadla úspěšně a „áčko“ postoupilo do II.ligy. Od té doby až dodnes „áčko“ (velmi pravděpodobně jako jediné české) už úctyhodných 51 let hraje nepřetržitě v republikových soutěžích (t.j. nejhůře druhou národní ligu)! Za tu řádku let se v Praze ve stejných soutěžích stačily objevit, zmizet z nich nebo zcela zaniknout desítky jiných pražských družstev – namátkou Slavie VŠ, USK, Technika, Potrubí, Montáže, Vršovice 1870, Kovo, Avia Čakovice, Podolí, Slavoj, Start, Vyšehrad, RH, Olymp, Lokomotiva a další).

Konečná tabulka 1.třídy v Praze 1965

2.ligu pro MFF vybojoval kádr ve složení Zdeněk Malý, Jiří Štulc, Robert Kalina, Jiří Bouška, Petr Boschek, Kamil Maleček, Jan Kočík, Jiří Janata, Jankovský, Josef Jinoch, Pavel Kratochvíl a Pavel Slepička. Posilou na kvalifikaci už měl být i nastupující student MFF Jirka Tomášek, který volejbalově pocházel ze Sparty Praha. Kvalifikace se ale z důvodu prvého zranění kolene nemohl zúčastnit. Po úspěšné kvalifikaci ukončil aktivní hráčskou kariéru Zdeněk Malý a nadále u družstva působil už jen jako trenér a kouč

Historická konečná tabulka 4.třídy 1962

Diplom pro MFF za vítězství ve 4.třídě ještě pod hlavičkou Slavia Praha VŠ F

Soupiska MFF A z roku 1963

MFF 1965 - Kvalifikace o II.ligu v Sokolově - Zleva Malý, Kalina, Štulc, Bouška, Maleček, Janata, Jinoch,Jankovský, Kočík a Boschek

Druhou nejvyšší soutěž hrála Matika v příštích ročnících soutěže v popředí tabulky a Zdeněk Malý družstvo nadále posiloval i za cenu ztráty charakteru ryze fakultního týmu. V roce 1966 přišla pro výkonnost družstva pro další dlouhé roky zcela zásadní trojice – z mistrovského dorostu Slavie VŠ Praha Vláďa Miller a po základní vojenské službě bratři Ivan a Láďa Bičíkové, volejbaloví samouci a zejména Láďa jako opravdu mimořádný talent. Jen pro ilustraci – v dlouhé historii vojenských extraligových Dukel byl a už i zůstane jediný hráč, kterého si tehdejší extraligová Dukla Kolín vytáhla z Přírodních věd, tehdy hrajících nejnižší soutěž – pražskou 4.třídu!

S áčkem Láďa strávil nakonec 35 let – jako hráč 17 sezón až do roku 1983 a v období 1986 – 2004 se mu dalších 18 let věnoval jako trenér a tento jeho úctyhodný rekord už asi zůstane v historii volejbalu MFF také nepřekonán.

Ivan Bičík strávilvojnu v Dukle Tábor, handicapem pro umístění do kvalitnějšího vojenského družstva bylo to, že na ZVS přišel jako absolvent vojenské katedry UK a tím jen na jeden rok. I on zanechal v MFF nejen herní, ale i výrazné trenérské stopy – na přelomu 70. a 80.let 20.století u áčka žen tehdy hrajícího první a později druhou národní ligu (viz „Vzpomínky“ – „Jak se z malých pramenů zrodila řeka volejbalu na Matice“).

Tým se koncem 60.let nadále formoval do velmi silné sestavy a začal úspěšně prohánět i extraligová družstva.

MFF A 1968. Stojící zleva Hrdý, L.Bičík, Miller, Popelka, Šandera,Jinoch,Bujalka, v podřepu Malý, Pivrnec, Jirásko,Tomášek,I.Bičík a jako host Medonos

V roce 1968 se v Praze na studiích a v Matice objevili Josef Hrdý z Pardubic, Václav Pivrnec z Jablonce, písecký Václav Popelka a zejména pardubický Josef Jirásko, pozdější velká opora a mnohonásobný akademický reprezentant ČSSR. Jedna etapa významného posilování družstva byla na několik příštích let uzavřena v roce 1971 příchodem zkušeného internacionála Jiřího Bardy z extraligové Slavie VŠ Praha, výborného všestranného hráče, který se léta pohyboval na rozhraní nominací do národního družstva a mnohokrát startoval i za akademickou reprezentaci ČSSR (viz „Vzpomínky“ – „Gamblerská závislost“)

V tomto období za áčko hráli : Maleček, Jinoch, L.Bičík, I.Bičík, Miller, Tomášek, Barda, Jirásko, Hrdý, Popelka, Slepička, Pivrnec, Boschek, Kalina.